Ghee

PŘÍLOHY & ESENCE -> GHEE

Přepouštěné máslo. Základní tuk do poctivé indické kuchyně. Ghee není nutno skladovat v ledničce, vydrží dlooouho i ve spižírně bez ledničky. Ghee má více druhů aplikace, a to i nad rámec indické kuchyně. Pokud se zaměříme na indický jídla, tak se hlavně používá pod celý koření, když zahajuješ vaření (do procedury STARTUJEŠ). Ale často se přidává při servírování (do procedury FINIŠUJEŠ). Prostě kousek mrdneš do masaly, pocintáš to bílým jogurtem a můžeš fotit do žurnálu. Hmňo a pokud to někoho zajímá, tak je to prej i zdravý! A není to surovina pouze do indické kuchyně.

Pokud někdo hledá fragmenty, které zmenší rozdíl mezi autentickým a českým indickým pokrmem, tak dále může hledat například právě u ghee. Jelikož ho doma prostě běžně nemáš, tak asi nedáš jednu vrchovatou tbsp do základu jídla. Dáš tam místo toho normální máslo. A i kdybys ho měl, tak při ceně 450 Kč za 1000ml je jedna vrchovatá tbsp docela drahá záležitost. Při dlouhodobém používání není vůbec efektivní cesta kupovat ghee, proto se pojď podívat, jak za cenu čtyřech kostek másla a maximálně jedné hodiny práce uděláš 630 gramů přepouštěného másla.

Co na to potřebuješ?

  • kilo másla
  • hrnec
  • zdroj tepla
  • cedník s jemnou síťkou
  • nádobu na odpad
  • hodinu času

Při výrobě přepouštěného másla se na sporáku topí málo. Střední plamen urychlí rozpouštění kila másla. V tomto případě jsem v čase 0 minut přidal všechny kostky másla trochu pokrájený.

V čase 14 minut poslední kusy másla mizí a všechno je rozpuštěno. Není to horký, teď tam udržíš prst. Poté začne proces odlučování vznikající pěny do cedítka.

Tento proces skončil v čase 45 minut od začátku, pak už to bylo furt stejný, tak jsem to vypnul.

 

———- fotogalerie ———-